Announcements

 

Fizik Bölümü Eğitim Laboratuvarlarında çalışmak üzere 10 adet,  Phys 48Z dersi için 1 adet ve Phys 496 dersi için 1 adet olmak üzere toplam 12 adet öğrenci asistan alınacaktır.

Başvuracak öğrencilerin I. ve II. sınıf Fizik derslerini başarıyla tamamlamış olmaları ve normal eğitim-öğretim süresi içerisinde öğrenim görüyor olması gerekmektedir. 

İlgili öğrencilerin transcript ve TC. Kimlik numaraları, cep telefonları, e-mail adresleri ve Banka hesap (IBAN) numarası bilgileri ile  04 Ekim 2023 tarihine kadar Fizik bölümü sekreterliğine nurgul.ergin1@boun.edu.tr başvurularını iletmeleri gerekmektedir.      

 

The announcement spreadsheet for students to be employed part time can be found at this link.

APPLICANTS TO THE DOUBLE MAJOR PROGRAM: Due to technical issues with the double major program applications, please contact the double major advisors Özhan Özatay (ozhan.ozatay@boun.edu.tr) or Teoman Turgut (teoman.turgut@boun.edu.tr) DIRECTLY to send your application files. In addition, please make sure to send a copy of your application to Yılmaz Kurşun (yılmaz.kursun@boun.edu.tr).

1 Rabia Şimal Çapar
2 Fatmanur Ertuğrul
3 Yiğit Günsür Elmacıoğlu 
4 Mete Haydaroğlu 
5 Furkan Yazıcı 
6 Aleyna Akyüz
7 Şeyda Leyla Bozan 
8 Elif Naz Toktaş 
9 Yağmur Bülbül
10 Ali Pazarcı 
11 Kaan Hacıhaliloğlu
12 Şebnem Karaçubuk 

 

Fizik Bölümü Eğitim Laboratuarlarında çalışmak üzere 12 adet,  Phys 301 dersi için 3 adet ve Phys 197 + Phys 501 dersi için 1 adet olmak üzere toplam 16 adet öğrenci asistan alınacaktır.

Başvuracak öğrencilerin I ve II. sınıf Fizik derslerini başarıyla tamamlamış olmaları ve normal eğitim-öğretim süresi içerisinde öğrenim görüyor olması gerekmektedir.

İlgili öğrencilerin transcript ve TC. Kimlik numaraları, cep telefonları, e-mail adresleri ve Banka hesap (IBAN) numarası bilgileri ile  14 Ekim 2021 tarihine kadar Fizik bölümü sekreterliğine nurgul.ergin1@boun.edu.tr başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

 

The link to register to the seminars will be provided before the event itself for the online seminars.

The following courses will be in-class as long as the prevailing conditions permits it. Please contact the instructor of a specific course to find out about the current status of the course. All other courses will be online.

PHYS 121, PHYS 201, PHYS301, PHYS331, PHYS 391, PHYS325, PHYS 48R, PHYS 495, STS 322, PHYS 511, PHYS 531, PHYS 665

 

We are pleased to announce the next Mathematical Physics Days Conference which will be held virtually over Zoom on 11-12-13 December 2020
 
There will be 21 speakers from around the world working in diverse areas of mathematical physics. Registration, programs, list of talks, and the Zoom link (will be added later) can be found in: https://sites.google.com/view/mpd20/homepage 
 
Registration deadline is 6 December 2020.
 

 

Pages